وبلاگ

مقالات سایت
گروپاژ در واردات و صادرات

گروپاژ در واردات و صادرات

مهر ۱۲, ۱۳۹۸

گروپاژ در واردات و صادرات

اگر مقدار و حجم کالا کمتر از مقدار فضای یک کانتینر باشد، بهتر است کالای واردکننده با کالای دیگران به صورت مشترک در یک کانتینر باشد، زیرا هزینه حمل را پایین می‌آورد اما زمان حمل بیشتر طول می‌کشد. به این اقدام اصطلاحا گروپاژ می‌گویند.

گروپاژ به چه معناست؟

گروپاژ (در ترخیص کالا) اصطلاحی است که در صورتی‌‌‌که کانتینر حمل کالا در اختیار شما نباشد و عموما مشترک با بار دیگر واردکنندگان باشد، به اصطلاح حمل کالای شما گروپاژ خواهد بود.

و به تعریف دیگر اگر مقدار و حجم کالا کمتر از مقدار فضای یک کانتینر باشد و به دلیل پایین آوردن هزینه حمل، بهتر است که کالای شما با کالای دیگران به صورت اشتراک حمل گردد .

همانطور که می‌دانید حجم یک کانتینر۲۰ فوتی حدود ۳۵ متر مکعب است. لذا شرکت‌های وارداتی که خدمات فورواردری ارایه می‌دهند بار را از مشتری با اعلام هزینه دریافت کرده و چون مشتریان زیادی دارای کالاهای خورده بار هستند بازرگانی‌ها می‌توانند بار را جمع کرده و یک جا ارسال کنند که اصطلاحاً به آن گروپاژ و یا خرده بار می‌گویند.

اما هنگامی که بار بصورت FCL ( Full container Loading ) حمل می‌شود، طبیعتاً بایستی کل حجم یک کانتینر اشغال شود. به صورتی که کانتینر‌های ۲۰ فوت HQ امکان بارگیری تا ۳۵ متر مکعب و کانتینر‌های ۴۰ فوت        HQ  تا حدود ۷۰ متر مکعب قابلیت بارگیری دارند.

در بازرگاني بين المللي براي حمل و نقل كالاها نياز به شركت‌های واسطه حمل داريم، كه اين شركت‌هاي واسطه فورواردر و كرير نام دارند و هر كدام از اين شركت‌هاي واسطه وظايفي دارند.

 

فورواردر ( FORWARDE)

فورواردری به خدماتی اطلاق می‌شود که طی آن شخص یا یک شرکت حقوقی در قبال دریافت اجرت، مقدرات انتقال کالا از یک کشور به کشور دیگر را فراهم می‌کند

و در اصطلاح فورواردر یک شرکت واسطه برای ارسال بارهای عمده و گروپاژ هست.

 

کریر (CARRIER):

حمل کننده يا متصدی حمل که در قوانين گوناگون کشور از آن نام برده شده است. شخصی است حقيقی يا حقوقی که (( حمل و نقل فيزيکی کالا) را به عهده می‌گيرد. شرکت‌هاي هواپيمايی، کشتيرانی، حمل و نقل جاده‌ای و راه‌آهن از جمله اين دسته موسسات می‌باشند.

اين شرکت‌ها که عموماً وسايل حمل و نقل را در اختيار دارند به جز در حمل ساده مستقيماً طرف قرارداد فرستنده کالا قرار نمی‌گيرند و اختيارات مسئوليت‌های آنان براساس کنوانسيون‌ها، عرف بين‌المللی و همچنين در قوانين و مقررات داخلی کشورها تا حدود زيادی مشخص و شناخته شده می‌باشد.

این نکته را بدانید که حمل خرده بار نیز قانون‌هایی دارد. حمل همزمان بسیاری از کالاها که نیاز به استاندارد اجباری دارند و به صورت خرده بار است با کالاهایی مثل قطعات الکترونیک و یا هرکالایی که نیاز به استاندارد و یا مجوز ندارند کار بسیار اشتباهی است. چرا که این امر باعث می‌شود کل بار تا زمان اخذ مجوز کالاهای نیازمند استاندارد در گمرک مانده و اجازه ترخیص به آن داده نشود و زمان زیادی را برای رسیدن بار از دست بدهید.

حمل کننده‌های کالا با کنار هم قرار دادن کالاهای گروه، یک رسید به صاحبان کالا ارائه می‌دهند و خود به عنوان مالک کل کالاها محسوب می‌گردند و بدین صورت حمل کننده کالا فقط یک بارنامه جهت فوروارد صادر می‌نمایند.

 

چه بارهایی با گروپاژ حمل می شود؟

۱- بارهای نمایشگاهی بین دو کشور

۲- نمونه کالاهای تجاری از شرکت های مختلف

۳-خریدهای با حجم کم.

۴- واردات کالای موقتی به عنوان مثال تعمیرات دستگاه‌های معدنی که بعد از طی زمانی مشخص از کشور خارج می‌شود.

۵- دستگاه‌های حساس مانند ایکس ری که با احتیاط باید حمل شوند از طریق حمل هوایی

۶- برای مصارف شخصی خرید از سایت‌های حراجی و هر سایتی در دنیا

 

معایب و مزایای حمل مشترک:

یکی از مهم ترین ایرادهای حمل مشترک این است که زمان حمل کالا بیشتر است و از مزیت حمل مشترک نیز هزینه حمل کمترخواهد بود.