وبلاگ

مقالات سایت
تعریف واردات

تعریف واردات

مهر ۱۲, ۱۳۹۸

تعریف واردات و انواع تقسیم بندی واردات

تعریف واردات:

به کالاهایی که در کشور یا کشورهایی ساخته یا فراهم شده و از راه تجاری به یک کشور دیگر وارد گردد، واردات گفته می‌شود.

انواع تقسیم بندی واردات:

در حرفه بازرگانی پنج دسته واردات داریم که عبارتنداز: واردات قطعی ، واردات موقت ، کالای مرجوعی ، ترانزیت داخلی و ترانزیت خارجی

واردات قطعی کالا:

ورود قطعی کالا رویه‌ای گمرکی می‌باشد که طبق آن کالاهای وارداتی برای استفاده در داخل محدوده گمرکی با پرداخت حق ورودی و هزینه های انجام خدمات گمرکی و با انجام کلیه تشریفات، ترخیص می‌شوند. حقوق گمرکی و سود بازرگانی و عوارض در صورت تعلق، فقط از واردات قطعی دریافت شده که به تشریفاتی که برای واردات قطعی صورت می‌گیرد، تشریفات قطعی کالا گفته می‌شود. به این صورت در ورود قطعی پس از این که کالا با انجام تشریفات قطعی از گمرک ترخیص شد، اگر مقررات صادرات و واردات کالا تغییر کند و چه به سود صاحب کالا یا به زیان او باشد، در مورد کالای ترخیص شده اعمال نخواهد شد.

واردات موقت کالا:

ورود موقت، رويه گمركي است كه بر اساس آن كالاهاي معيني مي‌تواند تحت شرايطي به‌طور موقت به قلمرو گمركي وارد شود. اين كالاها بايد ظرف مهلت معيني كه گمرك ايران تعيين مي‌نمايد بدون این‌که تغييري در آن ايجاد شود خارج گردد. تغييرات ناشي از استهلاك از اين حكم مستثنا است.

برای مثال: دستگاه‌های فیلم‌برداری و عکس‌برداری هوایی، دستگاه‌ها برای نصب و سوار کردن کارخانه‌ها و تأسیسات صنعتی، وسایل و لوازم امدادی به‌منظور کمک‌های بشردوستانه، هواپیما برای امور خدماتی از قبیل سم‌پاشی و مسافری.

 

 

 

کالاهای مرجوعی:

کالاهای مرجوعی کالاهایی هستند که وارد کشور می‌شوند و بنا به دلایلی به خارج از کشور مرجوع می‌شوند. در واقع می توان کالاهای مرجوعی را جز کالاهای موقت و غیر قطعی نیز طبقه بندی کرد.
بسته‌های کالای پلمب‌شده و با پروانه که به یک نسخه اظهارنامه الصاق می‌شود در اختیار صاحب کالا گذارده می‌شود و یک نسخه از اظهارنامه مربوط بلافاصله و به‌صورت مستقیم به‌عنوان گمرک مرزی که کالا ازآنجا خارج خواهد شد ارسال و نسخه سوم بایگانی می‌شود.

ترانزیت خارجی کالا:

در ترانزیت خارجی کالا برای عبور از خاک کشور از یک نقطه مرزی وارد شده و طبق مقصد مورد نظر از نقطه مرزی دیگر خارج می‌شود. این نوع کالا از نوع واردات و صادرات قطعی نمی‌باشد.

ترانزیت خارجی عبارت از این است که کالای خارجی به‌منظور عبور از خاک یک کشور از یک نقطه مرزی کشور وارد و از نقطه مرزی دیگر خارج شودکه  این نوع کالاها جزء واردات و صادرات قطعی نیستندو برای آن نباید حقوق گمرکی و سود بازرگانی پرداخت شود اما مشمول پرداخت هزينه‌هاى گمرکى است مگر اينکه در قراردادهاى ترانزيتى دولت با کشورهاى ديگر و يا قراردادهاى صورت کالاى ترانزيتى تابع همان مقرراتى خواهد بود که در قراردادهاى مربوط تعیین‌شده است.

وسايل نقليه که بدون بار و مسافر وارد و براى ترانزيت اظهار شود و همچنين وسايط نقليه حامل کالا ترانزيتى که با محموله خود از يک نقطه وارد و از نقطه ديگر با محموله خود خارج مى‌شود از هر حيث تابع مقررات و شرايط ترانزيت کالا است. براى اين نوع وسايط نقليه بايد اظهارنامه ترانزيت جداگانه تسليم و پروانه ترانزيت جداگانه تحصيل شود.

ترانزیت داخلی:

رویه ای گمرکی برای ترخیص کالا است که در این فرآیند کالای گمرک نشده از گمرک خانه مجاز به گمرک خانه دیگری ارسال می‌شود. برای مثال ماشین‌های وارداتی از بندرعباس به سمت گمرک شهریار ارجاع می‌شود برای ترخیص کالا

منابع:

ویکی پدیا و

www.egclearance.com