وبلاگ

مقالات سایت
تعریف بازاریابی جدید

تعریف بازاریابی جدید

مهر ۱۲, ۱۳۹۸

 

انسان‌ها دائماً به دنبال نیازها و خواسته های خود هستند؛ امروزه با کمبود منابع ونیازها مواجه هستیم وبا کمک مدیریت، استفاده بهینه از منابع محدود خواهیم کرد و بازاریابی، علم تشخیص نیاز و رفع آن است.

 

جامعه بشری اکنون بیش از هر زمان دیگر با کمبود منابع و نیازهای متنوع مواجه است و تلاش می کند با استفاده از منابع محدود موجود پاسخگوی قسمتی از نیازهای نامحدودش با شد . اگر اقتصاد بررسی چگونگی رفع نیارهای با استفاده از منابع

استفاده از بازاریابی ـ که واژه ای نارسا ودر عین حال جا افتاده و مصطلح برای Marketing است برای همه شرکت‌ها و سازمان‌هایی که درصدد هستند بدون تسلیم در برابر تغییر حضوری آگاهانه در بازار داشته باشند ضرورت دارد. آنها باید تلاش کنند تا با بازارگرایی ، بازار شنا سی ، بازارگردی و بازار یابی سهم بازار منا سبی برای خود به دست آوردند و با عرضه محصولی خوب با قیمتی مناسب به کارگیری روش‌های مطلوب توزیع استفاده از تبلیغات آگاه کننده و جهت دهنده و شناسایی رقبا فرصت‌ها و تهدیدهای محیطی سهم بازار خود را افزایش دهند و با خلاقیت ابتکار انعطاف‌پذیری و تطبیق منابع با نیازها و خواسته‌های مشتریان داخلی و خارجی علاوه بر افزایش سهم بازار و مشتریان خود را نیز حفظ نمایند.

بازاریابی برای هر نوع حرکت آگاهانه و هدفمند در بازار امروز ضرورت دارد بازاری که دیگر نه مرز می‌شناسد و نه مشتری خاصی را در نظر دارد « جهانی شدن » بازار پدیده‌ای است که به تدریج چهره خود را نمایان می‌سازد . شعار امروز بازاریابی برای همه کارآفرینان و مدیران و بازاریابان حرفه‌ای در این جمله کوتاه خلاصه می‌شود :

«جهانی بیندیش، محلی عمل کن» و جهانی شدن بازار یعنی اقتصاد و تجارت بدون مرز و لازمه آن بینش وسیع، حرکت هدفمند، نگرش سیستمی، و افزایش توانمندی‌ها و بهبود مقررات و قوانین است.

بازاریاب امروز باید مرزها را بشکند، مغزش را به کار اندازد و رمزهای کامیابی را زودتر از دیگران بیابد و بشناسد تا بتواند در تلاطم بازار واقعی که در آن حرفه ای‌ها در شکار لحظه‌ها هستند و فرصت‌ها را به سادگی از دست نمی‌دهند. خود را نجات دهد. بازاریان باید جهان را به عنوان بازار محصولات و خدمات خود به حساب بیاورند و با اتخاذ نگرش و تفکری سیستمی تلاش کنند تا با شناخت محیط‌ها و فرهنگ‌های موجود در جهان محصولات خود را هماهنگ با تقاضای مشتریان گوناگون عرضه کنند. ایران نیز در شرایط فعلی نیازمند آگاهی از علم بازاریابی و استفاده از آن است، زیرا بازاریابی آغاز و انجام تمامی تلاش‌ها برای تولید محصولات و ارائه خدمات به جامعه است.

معرفی بازاریابی

پایان گرفتن جنگ سرد در دهه ۱۹۹۰ به آزاد شدن منابع و فزونی گرفتن نیاز به محصولات سرمایه‌ای برای ایجاد زیر ساخت‌های مناسب اقتصادی انجامید. در این دوران اروپای غربی به ایجاد بازاری مشترک با ۳۲۴ میلیون مصرف کننده روی آورد و اروپای شرقی به صورت بازاری آماده برای محصولات غربی درآمد. از سوی دیگر بد هی‌های خارجی، اقتصاد بسیاری از کشورها را فلج کرد. اینگونه کشورها، به رغم نیازمندی‌های فراوان با مشکل نبود قدرت خرید روبه‌رو شدند.

از این رو کشورهای پیشرفته برای کسب بازار در اروپا ؛ آمریکا و خاور دور، با یکدیگر به رقابت پرداختند. این دگرگونی سبب شد که شرکت‌ها رقیبان خود و تحولات بازار را در گستره جهانی جدی بگیرند، هزینه‌ها را کنترل کنند و به تحولات تکنولوژیک، مواد مصرفی، ابزارهای مورد استفاده و روش‌های مدیریت توجه بیشتری نشان دهند.

در این زمان، استفاده از شیوه‌ها و فنون بازاریابی مورد توجه قرار گرفت. بررسی‌ها نشان داده است که ناموفق بودن شرکت‌ها از ناتوانی آنها در بهره گیری از فنون بازاریابی نشات گرفته است. این شرکت‌ها تحولات بازار و تغییرات الگوی مصرف مشتریان را نادیده میگرفتند و به جای روی آوردن به بازاریابی پیشرفته، به فروش می‌پرداختند و کسب سود بیشتررا بر رضایت مشتری ترجیح می دادند. اما موفقیت‌های چشمگیر شرکت‌های تری ام و مک دونا لد در آغاز دهه۱۹۸۰ که از توجه دقیق آن‌ها به نیاز مشتریان، بازار و انگیزه کارکنان در راستای افزودن بر کیفیت محصولاتشان سرچشمه می‌گرفت، سبب شد تا تدوین استراتژی کار بازاریابی در اولویت قرار گیرد.

پژوهشی در این زمینه نشان داده است که گروه کثیری از مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ آمریکایی، تدوین استراتژی بازاریابی و اجرای درست آن را در اولویت برنامه‌ریزی‌ها و فعالیت‌های خود قرار داده‌اند و کوشش‌های گسترده‌ای را در راستای کنترل هزینه‌ها و بهبود توسعه منابع انسانی به انجام رسانده‌اند. از دیگر یافته‌های پژوهش یاد شده این است که تقاضا برای جلب همکاری مدیران ارشد در مشاغل مهم که پیشینه تحصیلی و تجربی کار آمدی در زمینه بازاریابی داشته باشند، در مقایسه با گذشته ۵۲ درصد افزایش داشته است.

اکنون بازار کشورهای جهان با ورود محصولات سونی، هیتاچی، دوو، بنز و فیلیپس چهره دیگری یافته و نگرش جهانی به بازار را ضروری ساخته است. پیش بینی می‌شود این دوره از تحولات بازار که در آن مهارت‌های کارآمد بازاریابی به طور پیگیر مورد توجه قرار گرفته است، چشم اندازی از ارتقای استاندارهای زندگی و رشد اقتصادی درپی داشته باشد.

اکنون که بازاریابی مورد توجه روز افزون سازمان‌ها و نهادهای خصوصی و دولتی و ملت‌ها قرار گرفته و از مرحله اولیه توزیع و فروش به فلسفه‌ای پیچیده برای ارتباط پویای سازمان‌ها با بازارهایشان تبدیل شده است، اغلب شرکت‌های کوچک و بزرگ رفته رفته از تفاوت بین فروش و بازاریابی آگاه شده‌اند ودر مرحله آزمایش اصول بازاریابی برای بهبود سیستم توزیع داخلی خود و شناخت نقش احتمالی آن در بازارهای جهانی‌اند. بعضی از کشورها نیز در مرحله مطالعه چگونگی استفاده از تحقیقات بازاریابی، تبلیغات و قیمت گذاری برای بهبود برنامه‌ریزی‌های خود هستند.

در این فصل سعی می‌کنیم ماهیت بازاریابی را بررسی کرده وظایف مدیریت بازاریابی و تکامل فلسفه‌ای آن را بیان کنیم. سپس به بررسی سیستم بازار و در انتهای به نقش محیط در این سیستم خواهیم پرداخت .

تعریف بازاریابی جدید

تعریف‌های گوناگونی برای بازاریابی بیان شده است مانند گروهی از فعالیت‌های تجاری وابسته‌، پدیده‌ی بازرگانی‌، فرآیند‌ اقتصادی‌، فرآیند مبادله یا انتقال مالکیت محصولات‌، فرایند تعدیل عرضه و تقاضا‌، و بسیاری معا‌نی دیگر‌. هر کدام از این تعاریف بیان کننده گوشه‌ای از فعالیت‌های بازاریابی است‌، ولی تعریف کامل آن و منطبق بر گرایش بازاریابی جدید نیست. امروزه صاحب‌نظران‌، بازاریابی را فرآیند ارضای نیازها و خواسته‌های بشر تعریف می‌کنند. به نظر فلیپ کاتلر، برجسته‌ترین صاحب نظر در این رشته، بازاریابی عبارت است از « فعالیتی انسانی در جهت ارضای نیازها و خواسته‌ها از طریق فرآیند مبادله»

منبع:

www.magirans.com